Megtanítlak 4 nap alatt rajzolni!?!?
Azt hiszen aki az elmúlt 10-15 évben érdeklődött már a rajztanulás/rajzolás iránt az találkozott ilyen és ehhez hasonló merész kijelentésekkel. Bármennyire is egyszerű a főcíme a bejegyzésnek nem lehet rá egyértelműen és röviden válaszolni. Ennek ellenére ha válaszolnom kellene igennel vagy nemmel akkor azt mondanám, hogy NEM! Pár nap alatt nem fogsz meg tanulni rajzolni. Ha úgy érzed ennél a pontnál választ kaptál a kérdésedre akkor itt nyugodtan abbahagyhatod az olvasást. Ha viszont tényleg érdekel, hogy mi is játszódik le az emberben és hogyan F a rajztanulás és minden ami ehhez kapcsolódik akkor javaslom olvass tovább.
RAJZás a fejekben (zzzzz)
Arra gondolok, hogy megoszlanak az elképzelések és vélemények azon belül, hogy a rajzot lehet-e tanulni és hogy egyáltalán ilyen rövid idő alatt. Most főleg azokra gondolok akik szeretnének rajzot tanulni és keresik ennek a lehetőségét szeretnék fejleszteni önmagukat. Nagyon sok tévhit van a rajzolást illetően és ha valaki egy adott témába ne lát bele akkor szinte elkerülhetetlen, hogy tévutakat járjon be amely utak (ha kitartó az illető) el fogják vezetni oda ahova menni szeretne.
Az emberek egy nagyobb része el sem gondolkodik azon, hogy esetleg lehetne-e fejleszteni a rajzképességét. Sokan úgy vannak vele, hogy erre születni kell vagy tehetség vagy olyan erős készség kell ami vagy van vagy nincs. Ez a tévhit persze megakadályozza őket abban, hogy egyáltalán csak érdeklődjenek a rajztanulás iránt.
Egy másik érdekes kérdés ezzel kapcsolatban, hogy honnan számítjuk azt, hogy valaki tud rajzolni? Képről tud rajzolni vagy az másolás? Vagy tud térből is vagy az is másolás? Vagy csak az a rajzolás ha a fejedben lévő képet rajzolod le vagy másolod le? Hiszen ez is egy kép. Persze a képet már te alkottad a lelki szemeiddel de maga a gyakorlati megvalósítása konkrétan a rajzolás az akkor most másolás vagy rajzolás?
Továbbá akkor a realisztikus rajzolás az „igazi” rajzolás vagy bármi más is az lehet. Vannak olyanok akik szerint a fotó realisztikus vagy hiperrealista rajzolás/festés már nem művészet. Itt kitérhetnénk arra, hogy mi az a művészet… De például ha valamit amit magam előtt látok és lerajzolom/másolom az művészet?….és lehetne még tovább boncolgatni ezt az egész témakört de azt gondolom nem igazán van értelme. Mindenki döntse el saját maga, hogy számára mi mit jelent a rajzoláson belül.
Amit viszont érdemes észre venni, hogy ez egy nagyon nagy témakör amibe nagyon sok minden tartozik és aki teljesen kezdő és szeretne rajzot tanulni annak javaslom, hogy tájékozódjon. Érdemes információt gyűjteni, kérdezni érdeklődni és menet közben eldönteni, feltenni magadnak a kérdést, hogy mit szeretnék a rajzolással miért akarok rajzolni? Ha ezt meg teszed sokkal célirányosabban tudsz megfelelő rajztanfolyamot vagy rajzoktatót vagyis tanulási utat kialakítani magad számára.
Csoda történt…megvakultam!
Azért írtam ezekről mert ha nem látod át, hogy miről szól a rajzolás akkor könnyen csodának gondolhatod azt, hogy valaki pár nap alatt ilyen vagy olyan rajzot rajzol. Amikor abban a hitben vagy és úgy mész el a rajztanfolyamra, hogy pár nap alatt csodát tesznek velem (ráadásul még a jobb agyféltekémet is aktiválják) akkor háttérbe helyezed a figyelmed és egy rózsaszín köd telepedik rá amiben arra vágyunk, hogy csodát tegyenek velünk. A realisztikus rajzolás szöges ellentéte ennek a rózsaszín mentális lelki állapotnak. Tudatos koncentrációt és irányított figyelmet igényel ami azért olyan nehéz sok embernek mert a mindennapokban megszoktuk és szeretünk a rózsaszín ködben tartózkodni. Erre utalok a címben, hogy amikor a figyelmed valami elnyeli akkor nem látod rendesen azt amiben vagy ami körülötted van.
Konkrétabban amikor azt kínálják fel neked, hogy pár nap alatt megtanítanak rajzolni akkor ez nagyon kecsegtető. és ezzel a mentális képpel kezdesz el rajzot tanulni, ettől sokkal szerencsésebb amikor kételkedsz benne de a kíváncsiságod erősebb és elvégzed a rajztanfolyamot.
Csoda történt?…Dehogy!
A gyakorlatban viszont az az igazság, hogy ahhoz hogy valamit életszerűen lerajzolj ahhoz óriási szellemi munkát kell végezzél amiben jelen kell legyél ott kell tartanod a figyelmed. Amit én tapasztaltam rajztanítás során egyéni és csoportos órákon, hogy ha szellemileg sikerül nagyon jól átadnom az információt, letisztáznom a lényeget és megmutatni a tévhiteket, kihangsúlyozni, hogy a realisztikus rajzolás egy tudatos figyelmi állapot ami 100% csodamentes és mindez a rajzolótól függ, akkor esélyem van arra, hogy a rajzoló a szellemi kapacitását és figyelmi állapotát a lehető legmaximálisabban kihasználja. Azt a figyelmi állapotot amivel a rajztanfolyamra érkezik. Ez a figyelmi állapot mindenkinél eltérő de mindenkinél sokkal többre képes, mint a pálcika ember rajzolás.
Nagyszerű dolog olyan emberekkel együtt dolgozni/tanulni akik tudják, hogy nekik kell tenniük azért, hogy változás történjen és valami kialakuljon például a rajzolásban. Ezért tartom fontosnak, hogy ha valaki eljön a rajztanfolyamra akkor informálódjon és nézzen utána a dolgoknak. Persze a tanfolyamon ezeket a dolgokat letisztázzuk ha valaki hirtelen felindulásból jelentkezik komolyabb utána járás nélkül.
Tehát röviden összefoglalva sokkal magasabb szintre lehet elérni azokkal akik úgy ülnek be és vannak jelen a tanfolyamon, hogy tisztában vannak vele, hogy a figyelmüket tudatosan irányítva tenniük kell azért, hogy megmutatkozzon a figyelmi állapotuk. Ellentétben azokkal akik csodára várva rózsaszín lufikkal a kezeikben érkeznek a rajztanfolyamra.
De akkor mégis mi történik egy ilyen rajztanfolyamon?
Nagyon merész kijelentésnek tartom azt, hogy „tanulj meg rajzolni négy nap alatt” én inkább azt mondom „Gyere és négy nap alatt érezz rá a rajzolás folyamatára”. Láss bele, hogyan működik, oszlasd el a benned lévő tévhiteket, lásd meg mire vagy képes a jelenlegi figyelmi állapotoddal és tapasztald is meg mindezt a gyakorlatban. Nálam a rajztanfolyam lényege egyik oldalról, hogy eloszlassam a rajzolás fogalma körül lebegő szürke felhőket, amelyeket a rajzoláshoz fűződő és elsősorban a tapasztalat hiányából fakadó gondolat mintáink ráaggattak. Amint felismered, hogy a rajzolás „képessége” nem egy tőled független veleszületett tehetség vagy készség, hanem gyakorlással tanulható folyamat, innentől kezdve a szürke felhők eloszlanak és tisztábban tudsz látni, ami a rajzolás egyik legfontosabb kelléke.
Tehát a 4 nap egy nagyon intenzív belemerülés a realisztikus térből és képről rajzolásba. Olyan mélyen érinted meg a témát amennyire a figyelmeddel képes vagy ezt megtenni. Itt muszáj kihangsúlyoznom, hogy ha te azt gondolod magadról, hogy béna vagy a rajzoláshoz a figyelmi állapotod akkor is sokkal többre képes már most is mint azt te gondolod. Nem lehet tudni kiben hogyan nyilvánul ez meg rajzolás során. Szóval bárki bármikor elkezdhet a rajzolással foglalkozni rajzot tanulni, fejleszteni magát ez csak elhatározás, kedv, figyelem és gyakorlás kérdése.
Vágj bele bátran ha érdekel nulla tapasztalattal és azokkal a gondolatokkal a fejedben. Itt amit fontos megjegyezni, hogy 4 nap alatt nem lesz belőled művész, vagy tapasztalt rajzoló. Ugyanúgy mint bármilyen más tevékenységben is sokat kell gyakorolnod viszont a rajz mivel elsősorban egy szellemi tevékenység és csak aztán fizikai így a már meglévő figyelmeddel nulláról indulva is eleinte nagyon látványos „fejlődésen” lehet keresztül menni. Azért teszem zárójelbe a fejlődést mert ez igazából nem az hanem a figyelmed megmutatkozása a rajzolásban. Tehát nem a tanfolyamon fejlődik ennyit a figyelmed hanem már úgy jössz oda. Amit a tanfolyam után tudatos gyakorlással viszont tovább fejleszthetsz és ez természetesen a rajzaidban is látszani fog. Azt az információ halmazt és gyakorlatot amit a rajztanfolyamon magadba szívsz otthon gyakorlás közben fel tudod majd használni.
Mi van azokkal a látványos rajzokkal
amelyek a rajztanfolyamon születnek?
Na igen ezek a rajzok nagyon látványosak tudnak lenni. A résztvevők nagy része teljesen „kezdőként” érkezik. Amiért ennyire „csodának” számítanak sok esetben ezek a rajzok az azért van mert a legtöbben nem látják át a rajzolás lényegét így elcsodálkoznak amikor ilyen rajzokat látnak. Tehát a tévhitekhez köthető ez is. Ha átlátod a folyamatot akkor már nem csoda számodra. Még akkor se ha ez pár nap alatt történik meg. Ahogy fentebb említettem már egy „valamilyen” figyelmi állapotban érkeznek a résztvevők ami meg tud mutatkozni a négy nap alatt.
Nem titkos képességeket hozunk elő vagy rejtett tehetségeket, különleges jobb és bal agyféltekés, őrangyalok és földöntúli mesterek által ihletett kiaknázatlan területeket hanem a meglévő figyelmi állapotodat fogod használni. Te vagy a kulcs és a zár is ne várj másra, hogy tovább lépj.
Visszatérve még a rajzokra…a rajztanfolyamon készült rajzok nagyon jó induló rajzok egy kezdő rajzolónak, sőt egyes esetekben többnek is lehet mondani őket. Viszont semmiféleképpen nem kiforrott rajzok. Viszont azt is ki kell hangsúlyozni, hogy nagyrészt térből rajzokról van szó ami sokkal nehezebb, mint képről rajzolni. Ebben a megvilágításban ha megnézzük a térből rajzokat akkor azért felmerülhet a kérdés, hogy pár nap alatt ezt el lehet érni akkor mit lehet még kihozni ebből további gyakorlással.
Előtte és utána rajzok…vajon tényleg a valós fejlődést mutatják?
Rajztanfolyam első napján a legelején és a tanfolyam végén készült rajzok összehasonlításáról van szó. Ha nem tudod mi ez akkor a keresőbe beírva biztosan találsz ilyen oldalt ahol mutatnak ilyen rajzokat.
Azok alapján amit leírtam egyértelműen NEM a valós fejlődést láthatjuk ezeken a rajzokon! Egy részről arról van szó, hogy az előtte készült rajzokra sokkal kevesebb idő van, mint a rajztanfolyam végén készült rajzra. Ha az első rajzra ugyanannyi idő lenne, mint az utolsóra akkor a különbség nem lenne ennyire látványos. Persze ebben az esetben is lenne hiszen az utolsó rajznál már több információval rendelkezik a résztvevő és ezt a gyakorlatban is lehetősége volt kipróbálni.
A másik összetevője pedig pont ez, hogy az első rajznál a figyelmi állapotát nem tudta használni célirányosan az illető csak valamilyen mértékben de ettől függetlenül a figyelmi állapota már adott volt ez alatt az idő alatt is. Aztán ahogy birtokába került az információnak (hogyan használja a figyelmét, mire figyeljen stb) és azt megtapasztalta a gyakorlatban akkor már az utolsó rajznál ugyanazzal a figyelmi állapotával látványosan másabb eredményt ért el a rajzán.
A lényeg, hogy nem a rajztanfolyamokon fejlődsz ennyit (amit ezek a rajzok mutatnak) hanem a már meglévő figyelmi állapotodat mutatja meg a rajztanfolyam.
Felmerülhet a kérdés benned…
hogy milyen rajzokat fogsz tudni rajzolni 4 nap alatt!
Az, hogy milyen rajzokat leszel képes csinálni az egyrészről attól függ milyen a figyelmi állapotod és attól, hogy a rajztanfolyam ezen belül is az oktató, hogy tudja neked megvilágítani a lényeget, lecsupaszítani rólad a felesleges tévhiteket és elképzeléseket a rajzolással kapcsolatban. Ez azért nagyon lényeges szempont mert ha a figyelmedet elszívja valami, például a nem megértése vagy a nem teljes megértése a rajzolás folyamatának akkor nem tudsz olyan mértékben koncentrálni és ez a rajzodon az eredményben fog megmutatkozni. Lehet így is elégedett leszel a rajzoddal viszont ebben az esetben nem aknáztad ki azt amire jelenleg a figyelmeddel képes lennél.
Amit viszont biztosan állíthatok, hogy teljesen nulláról indulva is sokkal többre vagy képes, mint a pálcika ember. Nem győzöm kihangsúlyozni, hogy nem mindegy, hogy térből vagy képről rajzolásról beszélünk az adott rajztanfolyamon. Az sem mindegy a képről rajzolásnál, hogy mindenféle segéd vonalat használva rajzolsz le egy képet vagy teljesen csak a figyelmedre hagyatkozva. Az előbbi nem fejleszti a figyelmi állapotodat illetve nem is veszi annyira igénybe, mint az utóbbi.
Ha „csak” kiszakadnál a teljesítmény-kényszeres világból…
Vannak olyanok is akik csak azért jönnek el, hogy jól érezzék magukat kikapcsoljanak négy napra vagy éppen kíváncsiak és nem akarnak a tanfolyam után rajzolni. Aztán több esetben kaptam ezektől az emberektől rajzot amit a tanfolyam után készítettek. Nem lehet tudni kiből mit hoz ki, hiszen ne felejtsük el ez négy nap „elvonulás” koncentráció, elmélyülés. Egy felgyorsult világban ritkán jutunk ilyen helyzetbe ezért lehetőségünk van másik szemszögből érzékelni önmagunkat a világot. Ha csak a kíváncsiság hajt és szeretnél kikapcsolódni az is teljesen jó ok, hogy részt vegyél a rajztanfolyamon.
A rajztanfolyam alatt magát a folyamatot az utat és annak élvezetét próbálom meg erősíteni benned (ami nem egyszerű egy teljesítmény-kényszeres világban) pont azért, hogy ezt az érzést elő tudd venni a tanfolyam után is. Ebből következik, hogy nem mennyiséget nem sok rajzot készítünk hanem inkább belemélyedünk a rajzolásba a jelenbe az eredménytől függetlenül. Ha egyszer erre ráérzel és gyakorlod bármikor elő fogod tudni hozni és ez a rajzodon is látszani fog, illetve az élet más területeire is át tudod alakítani ezt az állapotot. Amit még egyszer kihangsúlyozok, hogy nem könnyű mert pont az ellenkezőjében vagyunk benne.
Szóval összefoglalva érdemes tájékozódni amikor ilyet hallunk, hogy 4 nap alatt megtanítalak rajzolni…Valójában mit is takar ez a jól hangzó reklám szlogen? Érdemes feltenned magadnak a kérdést, hogy melyik táborba tartozol? Aki gyors felületes eredményt szeretne vagy aki hajlandó energiát fektetni és elmélyedni egy adott tevékenységben, hogy megtapasztald azt a lehető legáthatóbban.
Ha valódi fejlődést szeretnél akkor abba energiát kell fektess és kitartónak kell lenned és mint mindenben általában az első lépések a legnehezebbek de ha itt nem hagyja abba az ember akkor egyre könnyebb és könnyebb dolga lesz és önbizalmat is épít saját maga felé, hogy igen képes vagyok rá meg tudom csinálni.