Amit tudsz és amit látsz a rajzolásban.
Avagy a figyelmed torzulása a megtanult minták és berögződések által.
Rajztanítás során és egyáltalán ha valaki emberekkel foglalkozik vagy csak sokat mozog különböző emberek között érdekes összefüggéseket hasonlóságokat viselkedési mintákat figyelhet meg. Hogy ezek miért és hogyan alakulnak ki az egy másik téma. Nekünk a rajzolással kapcsolatban ami fontos, hogy vannak minták berögződések sémák az ember viselkedésében, személyiségében. Azt figyeltem meg, hogy ezek a minták (programok) eltorzítják a rajzoló látásmódját elterelik a figyelmét valamilyen mértékben. Mindenkinél más ez a mérce attól függően mennyire tudatos mennyire tud kiszakadni a mintáiból mennyire képes a jelenbe helyezni magát.
A realisztikus rajzolás lényege a figyelem. Valójában az élet minden más területének is a lényege. Ha tudod mire és hogyan kell figyeljél és a mintáidat képes vagy észrevenni és túllátni ezeken akkor egy óriásit ugrottál a rajzolás gyakorlati megvalósításában. Persze a gyakorlás elengedhetetlen de a legtöbb embernek teljesen téves elképzelése van arról, hogy ő milyen mértékben képes valamit lerajzolni. A rajzolás nem egy misztikus különleges képesség vagy csak az arra érdemesek kiváltsága vagy egy különleges látásmód. Éppen ellenkezőleg mindenkiben megvan a figyelem a képesség arra, hogy valamit amit maga előtt lát lerajzoljon. A másik nagyon erős tévhit az, hogy kézügyesség szükséges hozzá. Bármilyen furcsán is hangzik ez esetleg számodra a rajzolás során nagyon egyszerű formákat és vonalakat rakunk egymás mellé amelyeket bárki képes megrajzolni. Ami a nehézséget okozza mégis az éppen az, hogy nem ilyen egyszerű forma ként tekintenek rá, vagyis a figyelmük nem a lényeget pásztázza hanem valahol a lényeg és a rajzolás szempontjából lényegtelen terület között ingázik. Így ezeket az egyszerű formákat képtelen lesz pontosan megfigyelni. így természetesen a papírra sem fogja tudni felrajzolni. A kéz mindig azt rajzolja ami a megfigyelésünk. Ha a papíron nem az jön ki amit szeretnénk akkor biztos lehetsz benne, hogy a figyelmedet valami eltorzítja. Nem látsz tisztán nem vagy jelen.
Mennyire bízol a figyelmedben?
A következő videós rajzfeladatban (ne ijedj meg nem kell rajzolni, 5 perc az egész) kiderül mennyire bízol a figyelmedben. Illetve milyen más tényezők játszanak még amikor figyelsz és ezek mennyire hatnak rád. A feladat nagyon egyszerű. Lesznek különböző formák vonalak a képeken és egy kérdés amire két válaszlehetőség lesz felkínálva. A válaszlehetőségekhez egy-egy betű és értelemszerűen azt a választ amit helyesnek gondolsz vagy látsz azt ki kellene választani és leríni egy papírra egymás után. Ajánlom, hogy állítsd meg a videót az egyes képeknél ha szükséges. Előbb csináld végig a feladatot és csak aztán olvasd tovább a bejegyzést. A videó alatt találsz egy linket ami a folytatáshoz visz.
A rajzolás és a figyelem kapcsolata II.
Nagyon hasznos cikk, és igencsak egyetértek azzal, hogy nem kézügyesség kell hozzá. Én sokszor a „tehetség” szó kapcsán is húzom kicsit a szám. Szeretek a rajzolásra úgy gondolni, hogy én tettem valamit azért, hogy menjen, nem pedig random ezt dobta a kocka születésemkor.
Hasznos cikk, elolvasom a folytatást is. 🙂
Köszönöm Thubi, örülök, hogy hasznosnak találtad.